Młodzi Europejczycy debatują!

MEP 258 młodych polityków z Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji i Szwecji zawitało do Powiatu Iławskiego. Wraz ze swoimi nauczycielami będą debatować o palących problemach naszego kontynentu podczas sesji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego Regionu Morza Bałtyckiego. Wspierają ich uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, który jest gospodarzem imprezy. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Iławskiego. Dziś (11 kwietnia) o 9:30 w sali Nr 20 Starostwa Powiatowego w Iławie odbyło się uroczyste rozpoczęcie sesji.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym gospodarz sesji Starosta Powiatu Iławskiego - Marek Polański oraz dyrektor ZSO w Iławie Roman Groszkowski, dr Magda Gawinecka-Woźniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Bernadeta Hordejuk radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

MEP 2 MEP3Uczestnicy spotkania zostali uroczyście przywitani przez szefa organizacji Dana Gustafssona ze Szwecji oraz Starostę Powiatu Iławskiego – Dziś w Iławie spotykają się aktywni, młodzi ludzie z regionu Morza Bałtyckiego. Spotykają się, by uczyć się zasad demokracji parlamentarnej, rozwijać swoje umiejętności dyskutowania, przedstawiania swoich racji, osiągania kompromisów, wdrażać się do budowania społeczeństwa obywatelskiego – mówił Marek Polański. - Wasze spotkanie przypada w kraju, w którym uchwalono pierwszą w Europie konstytucję, kraju z ogromnymi tradycjami demokratycznymi, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i prawie 30 lat od uzyskania pełnej suwerenności przez państwa bałtyckie.

MEP8 MEP6
Uczestnikom życzono owocnych obrad, którym towarzyszyć będą wyprawy do najciekawszych zakątków Powiatu Iławskiego.
Najważniejszą korzyścią jest sam fakt, że się spotykacie, dyskutujecie, wymieniacie doświadczenia, poznajecie kulturę swoich państw oraz nawiązujecie znajomości i przyjaźnie – dodał Starosta.

Posiedzenia komisji odbywać się będą w ciągu najbliższych dni w siedzibie starostwa, w Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz w Porcie Śródlądowym w Iławie.

20180411 090558 MEP4

MEP7 MEP9